ClientEarth
28 listopada 2019
Więcej parków narodowych, edukacji przyrodniczej w szkołach i pieniędzy na ochronę przyrody. Ponad 140 naukowców, przedstawicieli NGO i pracowników administracji publicznej przyjęło wspólne stanowisko w sprawie koniecznych zmian w polskim systemie ochrony przyrody.
W setną rocznicę powołania Państwowej Rady Ochrony Przyrody, sto pięćdziesiąt lat po ustanowieniu ochrony gatunkowej w Polsce, uczestnicy jubileuszowej konferencji przyrodniczej „Zaczęło się od Tatr” przyjęli dziesięć postulatów na rzecz skuteczniejszej ochrony przyrody w naszym kraju. Ich osią jest konieczność zmiany podejścia do gospodarowania zasobami przyrody, tak, by ograniczanie zmian klimatu i powstrzymanie wymierania gatunków były jego głównymi celami.
Wiele postulatów dotyczy problemów, z którymi polski system ochrony przyrody boryka się od lat. Ograniczenie niezależności Państwowej Rady Ochrony Przyrody nastąpiło trzy lata temu. Straż Ochrony Przyrody zlikwidowano osiemnaście lat temu – w tym samym roku, w którym utworzono Park Narodowy Ujście Warty, ostatni taki obiekt w Polsce.