Kryzys klimatyczny to obecnie największe wyzwanie stojące przed ludzkością.

Nauka nie pozostawia wątpliwości: obecny kryzys klimatyczny zagraża przyszłości planety. Wzrost średniej globalnej temperatury o ponad 1,5°C oznacza podniesienie poziomu mórz, ekstremalne zjawiska pogodowe, wyginięcie wielu gatunków i zniknięcie naturalnych siedlisk, jak również niedobór żywności i wzrost ubóstwa milionów ludzi na całym świecie.

Porozumienie paryskie z 2015 roku to przełomowa odpowiedź państw z całego świata na zmianę klimatu. Jednak wiele krajów i firm wciąż robi za mało. I tu właśnie pojawia się ClientEarth. Dzięki sile prawa wprowadzamy znaczące, systemowe zmiany, które pomagają chronić życie na Ziemi.

20

mln osób każdego roku musi opuścić swój dom z powodu kryzysu klimatycznego

90%

raf koralowych jest zagrożonych wyginięciem z powodu ocieplania się oceanów

259

mld ton lodu rocznie znikało z Grenlandii w latach 1993–2016

20 cm

o tyle wzrósł poziom mórz na całym świecie na przestrzeni ostatniego stulecia

Co robimy

Dążymy do tego, aby rządy i firmy wprowadzały ambitne przepisy, plany i zasady dotyczące ochrony klimatu zgodne z założeniami porozumienia paryskiego. Wskazujemy firmom wpływ, jaki zmiana klimatu ma na ich działalność, oraz dbamy o to, żeby tę wiedzę mieli również ich udziałowcy. Wywieramy presję na rządy, aby odchodziły od węgla na rzecz czystszych źródeł energii. Przeciwstawiamy się budowie nowych elektrowni węglowych i dążymy do wygaszenia tych istniejących, aby ograniczyć wykorzystywanie paliw kopalnych.

Nasze sukcesy

25 mln

dolarów otrzymają Wyspy w Cieśninie Torresa na adaptację do zmiany klimatu w wyniku naszego postępowania sądowego

98%

swoich rocznych wydatków firma BP przeznaczała na ropę i gaz, choć jej reklamy skupiały się na czystej energii; BP musiało wycofać swoją kampanię reklamową w wyniku naszej skargi