Prawo to najpotężniejsze narzędzie w walce o dobro planety i ochronę środowiska.

Prawo musi być dobrze przemyślane i sprawiedliwe, a także powszechnie przestrzegane. Tym się właśnie zajmujemy. Dbamy o wdrażanie mechanizmów, które gwarantują przejrzystość procesu legislacyjnego i decyzyjnego oraz odpowiedzialność decydentów i decydentek przed sądami, opinią publiczną i mediami.

Co robimy

Dbamy o wprowadzanie i przestrzeganie dobrych, przemyślanych przepisów. Pozywaliśmy organy nadzoru w sprawie obecności niebezpiecznych substancji chemicznych w produktach domowych i wymuszaliśmy na rządzących ujawnienie, dlaczego dopuszczają do przeławiania oceanów. Sygnalizujemy, które instytucje publiczne ukrywają informacje potrzebne do ochrony środowiska i pomagamy je przekazywać sądom.

Chcemy żyć w świecie, w którym rządy i firmy działają w sposób transparentny, i w którym wiadomo, kto działa jak należy, aby chronić Ziemię. Chcemy społeczeństwa, które dysponuje narzędziami i wiedzą, by wnieść do sądu i wygrać sprawę o ochronę, której nasza planeta tak bardzo potrzebuje.

Nasze sukcesy

Przepisy tworzone w Brukseli dotyczą 27 krajów, dlatego naszym pierwszym krokiem było złożenie pozwu o prawo do występowania do sądu w celu ochrony środowiska. Wygranie tej sprawy zajęło nam 10 lat. Obrona praworządności to powolna i żmudna praca. Wykonujemy ją, bo to najlepszy sposób na zbudowanie czystszego i zdrowszego świata.

EU flags outside a large building

117

prawników i prawniczek w 14 krajach zawiera nasza baza online. Dzięki nim mieszkańcy Europy mogą znaleźć specjalistyczną pomoc w zakresie ochrony środowiska

500+

prawników i prawniczek, sędziów i sędzi, pracowników i pracowniczek administracji państwowej, naukowców i naukowczyń przeszkoliliśmy w zakresie ochrony praworządności w Europie