Skip to content

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

4 maja 2022

Greenwashing

Brytyjski oddział ClientEarth dołączył do postępowania przeciwko gigantowi paliwowemu Total w związku z greenwashingiem

ClientEarth przyłączyła się do sprawy przeciwko TotalEnergies, argumentując, że ten francuski gigant paliw kopalnych stosuje reklamy wprowadzające w błąd. Firma przekonuje konsumentów, że może stać się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku, mimo że nadal promuje i sprzedaje ogromne ilości paliw kopalnych.

Czy działania firmy Total są niezgodne z prawem?

Wraz z organizacjami ekologicznymi Greenpeace France, Friends of the Earth France i Notre Affaire à Tous, idziemy do sądu we Francji, aby pociągnąć firmę Total do odpowiedzialności za greenwashing (ekościemę).

Greenwashing to termin określający przypadki, w których firma wykorzystuje reklamę i komunikaty publiczne, aby sprawiać wrażenie bardziej przyjaznej dla klimatu i zrównoważonej ekologicznie niż jest w rzeczywistości.

Firma Total zmieniła nazwę na TotalEnergies, a jej trwająca właśnie duża kampania reklamowa przedstawia turbiny wiatrowe i projekty związane z energią odnawialną. Powstaje więc wrażenie, że działalność firmy nie tylko nie pogłębia kryzysu klimatycznego, ale wręcz wpisuje się w jego rozwiązanie.

Firma Total informuje opinię publiczną, że jej celem jest osiągnięcie zerowego bilansu energetycznego do 2050 roku, i że stanie się głównym graczem w procesie transformacji energetycznej.

W rzeczywistości jednak koncern Total jest jednym z największych emitentów na świecie, a jego emisja gazów cieplarnianych jest wyższa niż w całej Francji. Firma planuje ogromną ekspansję na rynku paliw kopalnych, zwiększając produkcję wysokoemisyjnego gazu, jednocześnie unikając podjęcia znaczących działań w celu ograniczenia emisji w tym dziesięcioleciu.

W sądzie wykazujemy, że reklamy firmy wprowadzają opinię publiczną w błąd, wypaczając znaczenie takich pojęć jak "zero emisji netto". Firma wprowadza w błąd sugerując, że jest liderem w dążeniu do zerowej emisji netto, gdyż w rzeczywistości wprowadza na rynek coraz paliw kopalnych, mimo że osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 r. będzie wymagało ogromnej redukcji.

Zapytany o kampanię reklamową, Dyrektor Generalny TotalEnergies zaprzeczył, że jest to greenwashing.

Strategie przemysłu paliw kopalnych polegające na wprowadzaniu zamieszania i opóźnianiu realnych działań nie są niczym nowym - od dziesięcioleci stanowią one centralny element działań tego przemysłu, pozwalając wielkim koncernom naftowym, gazowym i węglowym nadal czerpać zyski, podczas gdy zmiany klimatu ulegają pogorszeniu.

Konsumenci nie powinni być manipulowani przy pomocy takich wysokobudżetowych kampanii marketingowych. Firmy produkujące paliwa kopalne, takie jak Total, nie powinny mieć żadnej władzy ani możliwości wpływania na wybory konsumentów w obliczu zagrożenia klimatycznego.

Dlatego interweniujemy w tej sprawie. Idziemy do sądu, aby argumentować, że marketing firmy Total jest niezgodny z prawem.

Dlaczego firmy muszą przestać inwestować w paliwa kopalne?

Naukowcy twierdzą, że aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu, musimy do 2030 roku zmniejszyć o połowę światową emisję gazów cieplarnianych. Obecnie ponad 70% światowej emisji pochodzi z paliw kopalnych, a producenci paliw kopalnych muszą skupić się na corocznym ograniczaniu ich produkcji, jeśli chcemy uniknąć najgorszych skutków dla klimatu.

W obliczu wyraźnych ostrzeżeń naukowych, nie możemy pozwolić na to, aby Total i inne firmy z branży paliw kopalnych wprowadzały konsumentów w błąd co do swoich produktów, ich roli w powodowaniu zmian klimatycznych czy też ich planów dalszego inwestowania w produkcję paliw kopalnych. Potrzebujemy natychmiastowego działania.

Co już się wydarzyło i jakie będą kolejne kroki?

3 marca 2022 roku Greenpeace France, Friends of the Earth France i Note Affaire à Tous złożyły pozew we francuskim sądzie, następnie ClientEarth przyłączyła się do tej sprawy. Jeśli firma Total nie uzna naszych żądań, będzie miała możliwość wniesienia wszelkich zastrzeżeń proceduralnych lub przedstawienia swojej obrony, na którą my możemy udzielić odpowiedzi. Po złożeniu pisemnych wniosków odbędzie się rozprawa, po której sąd wyda wyrok.

Chociaż konkretny harmonogram sprawy będzie zależał od reakcji firmy Total na pozew, spodziewamy się, że postępowanie będzie trwało do 2023 roku.

Co dalej?

Pozew sądowy po angielsku znajduje się tutaj