ClientEarth
25 czerwca 2024
Rozporządzenie wkrótce zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie. Jako rozporządzenie ma bezpośrednie zastosowanie we wszystkich państwach członkowskich, bez potrzeby implementacji do prawa krajowego.
Państwa członkowskie mają dwa lata, do 2026 r., na przygotowanie krajowych planów odbudowy przyrody, które następnie zostaną zweryfikowane przez Komisję Europejską. W ciągu tych dwóch lat należy ustalić, jak zrealizować cele rozporządzenia i poprawić stan lasów, rzek, miast, terenów rolnych oraz różnych siedlisk przyrodniczych chronionych przez prawo UE.
Dobrym krokiem byłoby zaangażowanie organizacji pozarządowych w proces tworzenia krajowego planu odbudowy, ponieważ dysponujemy ekspertami, przyrodnikami, prawnikami i specjalistami z różnych części kraju. Możemy wspierać ministerstwo w opracowywaniu planu, jednocześnie zmniejszając obciążenia, które podniósł polski rząd, głosując przeciwko NRL na Radzie UE.
W 2027 roku wejdzie w życie nowy budżet Unii Europejskiej oraz nowe wieloletnie ramy finansowe, które mogą zabezpieczyć środki na odbudowę przyrody. Fundusze na ochronę i odbudowę przyrody są już dostępne w różnych segmentach i instrumentach finansowych budżetu UE. To od sprawności naszego państwa zależeć będzie, ile środków zostanie przeznaczonych na odbudowę przyrody w Polsce.
Aby zrealizować cele określone w rozporządzeniu, konieczna będzie współpraca na różnych szczeblach - od różnych ministerstw, przez lokalne agencje ochrony środowiska, Lasy Państwowe, samorządy, rolników, organizacje pozarządowe, aż po lokalną społeczność.