Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

5 października 2021

Czysty i sprawiedliwy transport w Warszawie - debata 7 października o 19.00

Serdecznie zapraszamy na debatę z udziałem przedstawicieli władz Warszawy i województwa mazowieckiego oraz organizacji pozarządowych. 

Transport jest kluczowym wymiarem życia w mieście. Jego jakość wpływa na nasz codzienny komfort, zdrowie czy punktualność. Transport – w szczególności prywatne samochody - jest też istotnym, choć często pomijanym, źródłem zanieczyszczenia powietrza.

Link do wydarzenie na Facebooku: KLIK

KIEDY: Na debatę zapraszamy w czwartek, 7 października, o godzinie 19:00.
GDZIE: Marzyciele i Rzemieślnicy. Dom Innowacji Społecznych, ul. Bracka 25 (III p.) Warszawa

W samej Warszawie, samochody odpowiadają za prawie 50% emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu. Emitują też pyły zawieszone, które powstają wskutek ścierania klocków hamulcowych, opon, wznoszą pył już obecny na jezdni. 22 września Światowa Organizacja Zdrowia obniżyła swoje rekomendacje dla stężeń dwutlenku azotu, którego źródłem jest transport, aż czterokrotnie! To oznacza, że zdrowie mieszkańców i mieszkanek stolicy jest w realnym niebezpieczeństwie, bo w naszym mieście stężenia tej substancji są kilkukrotnie wyższe niż zaleca WHO.

W trakcie debaty porozmawiamy o tym jak obniżyć emisje z transportu w Warszawie, żeby poprawić jakość życia i zdrowia mieszkańców. Odniesiemy się do propozycji ograniczenia emisji z transportu, które znajdują się w zaskarżonym przez ClientEarth i MJN programie ochrony powietrza. Omówimy sprawdzone rozwiązania (np. strefy czystego transportu), które funkcjonują w kilkuset europejskich miastach, a które pozostają nieobecne w Polsce. Dowiemy się w jaki sposób władze miasta i województwa zamierzają rozwiązać niesprawiedliwość wynikającą z nadmiernego uprzywilejowania transportu samochodowego w Warszawie.

Debatę organizują Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Słowo wstępu wygłosi i spotkanie otworzy ZUZANNA RUDZIŃSKA-BLUSZCZ, prezeska ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Dyskutować będą:

TAMAS DOMBI – Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym, m. st. Warszawa

MARTA MARCZAK – rzeczniczka prasowa Miasto Jest Nasze, zaskarżyła program ochrony powietrza

BARTOSZ PIŁAT – ekspert Polskiego Alarmu Smogowego, były pracownik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

MARCIN PODGÓRSKI – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie

mec. AGNIESZKA WARSO-BUCHANAN – radczyni prawna, kierowniczka programu Czyste Powietrze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej w Fundacji ClientEarth

Prowadzący:
MARCIN DOBROWOLSKI - BIZNES24

Transmisja live na Facebooku Miasto Jest Nasze.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Gazeta.pl

WSTĘP WOLNY