Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

18 stycznia 2022

Paliwa Kopalne
Klimat

Debata 26 stycznia: Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu?

Serdecznie zapraszamy na debatę ekspercką: Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu? Najgroźniejszy gaz cieplarniany w świetle nowych regulacji UE. Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia (środa), w godzinach 10.30-12.00, za pośrednictwem platformy webinarowej. Patronem medialnym wydarzenia jest portal WysokieNapięcie.pl.

Link do wydarzenia: https://my.digitalspace.pl/601-389-024 
Nie trzeba się rejestrować.

Tłem debaty będzie premiera nowego raportu ClientEarth pt. „Emisje metanu: wyzwanie dla klimatu, energetyki i prawa”.

Udział w panelu dyskusyjnym zapowiedzieli:

  • Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat
  • Maciej Kołaczek, kierownik Działu Regulacji UE i Spraw Międzynarodowych w PGNiG SA
  • Wojciech Modzelewski, prawnik w Fundacji ClientEarth
  • dr inż. Jarosław Nęcki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Moderatorką dyskusji będzie Magdalena Skłodowska, dziennikarka portalu WysokieNapięcie.pl.

Przewidujemy prezentację głównych wniosków z raportu ClientEarth, dyskusję pomiędzy zaproszonymi ekspertami oraz dyskusję z publicznością w formule Q&A.

Szczegółowy program wydarzenia: 

10.30 Przywitanie, Ilona Jędrasik, Kierowniczka Zespołu Infrastruktura Paliw Kopalnych w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

10.40 Prezentacja: Jak naprawdę wyglądają emisje metanu w Polsce i co możemy z tym problemem zrobić? – Dr inż. Jarosław Nęcki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

10.50 Prezentacja: Emisje metanu. Wyzwanie dla klimatu, energetyki i prawa – Wojciech Modzelewski, prawnik w ClientEarth

11.00 Prezentacja: Co Global Methane Pledge oznacza dla polskiego górnictwa? – Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat

11.10 Debata moderowana z udziałem zaproszonych gości

11.55 Podsumowanie i zakończenie debaty – Magdalena Skłodowska, WysokieNapięcie.pl

Kontekst

W połowie grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowego pakietu gazowego, przewidujący również – po raz pierwszy w historii – szczegółowe regulacje w zakresie redukcji emisji metanu.

Pomimo że Polska na ostatnim szczycie klimatycznym COP26 w Galsgow nie podpisała Global Methane Pledge, także nasz kraj już niebawem będzie musiał dostosować się do nowych wymogów prawa UE.

Tymczasem w Polsce problemem jest nawet monitoring faktycznych emisji metanu, a wycieki tego gazu należą do największych w Europie.

Jak efektywnie podejść do redukcji emisji metanu w Polsce? Jak nie powtarzać dekarbonizacyjnych zaniechań z przeszłości? O tym będą dyskutować zaproszeni eksperci.

Serdecznie zapraszamy!