ClientEarth
18 stycznia 2022
Serdecznie zapraszamy na debatę ekspercką: Czy Polska jest gotowa na szybką redukcję emisji metanu? Najgroźniejszy gaz cieplarniany w świetle nowych regulacji UE. Wydarzenie odbędzie się 26 stycznia (środa), w godzinach 10.30-12.00, za pośrednictwem platformy webinarowej. Patronem medialnym wydarzenia jest portal WysokieNapięcie.pl.
Link do wydarzenia: https://my.digitalspace.pl/601-389-024
Nie trzeba się rejestrować.
Tłem debaty będzie premiera nowego raportu ClientEarth pt. „Emisje metanu: wyzwanie dla klimatu, energetyki i prawa”.
Udział w panelu dyskusyjnym zapowiedzieli:
Moderatorką dyskusji będzie Magdalena Skłodowska, dziennikarka portalu WysokieNapięcie.pl.
Przewidujemy prezentację głównych wniosków z raportu ClientEarth, dyskusję pomiędzy zaproszonymi ekspertami oraz dyskusję z publicznością w formule Q&A.
Szczegółowy program wydarzenia:
10.30 Przywitanie, Ilona Jędrasik, Kierowniczka Zespołu Infrastruktura Paliw Kopalnych w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi
10.40 Prezentacja: Jak naprawdę wyglądają emisje metanu w Polsce i co możemy z tym problemem zrobić? – Dr inż. Jarosław Nęcki, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
10.50 Prezentacja: Emisje metanu. Wyzwanie dla klimatu, energetyki i prawa – Wojciech Modzelewski, prawnik w ClientEarth
11.00 Prezentacja: Co Global Methane Pledge oznacza dla polskiego górnictwa? – Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat
11.10 Debata moderowana z udziałem zaproszonych gości
11.55 Podsumowanie i zakończenie debaty – Magdalena Skłodowska, WysokieNapięcie.pl
Kontekst
W połowie grudnia 2021 r. Komisja Europejska opublikowała projekt nowego pakietu gazowego, przewidujący również – po raz pierwszy w historii – szczegółowe regulacje w zakresie redukcji emisji metanu.
Pomimo że Polska na ostatnim szczycie klimatycznym COP26 w Galsgow nie podpisała Global Methane Pledge, także nasz kraj już niebawem będzie musiał dostosować się do nowych wymogów prawa UE.
Tymczasem w Polsce problemem jest nawet monitoring faktycznych emisji metanu, a wycieki tego gazu należą do największych w Europie.
Jak efektywnie podejść do redukcji emisji metanu w Polsce? Jak nie powtarzać dekarbonizacyjnych zaniechań z przeszłości? O tym będą dyskutować zaproszeni eksperci.
Serdecznie zapraszamy!