Skip to content

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

21 lutego 2024

Zanieczyszczenie powietrza

Jest wstępne porozumienie dot. nowej dyrektywy o jakości powietrza

Unijni prawodawcy osiągnęli wczoraj wstępne porozumienie w sprawie nowelizacji przepisów regulujących jakość powietrza w UE.  Pułapy zanieczyszczeń zostaną zaostrzone, aby bardziej odpowiadać najnowszym zaleceniom naukowym. Choć nowe normy stężeń mają zostać osiągnięte już w 2030 r., to w szczególnych przepadkach kraje członkowskie będą mogły zaczekać z ich spełnieniem nawet do 2040 r.

Wstępne porozumienie jest efektem zakończonych we wtorek trilogów, czyli rozmów trójstronnych pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską.

Decyzję skomentowała Ilona Jędrasik, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi:

„Decyzja unijnych decydentów wyznacza nowy, wieloletni horyzont w walce o czyste powietrze w Unii. Z punktu widzenia mieszkańców Polski kluczowe jest, aby ten i kolejne rządy nie zwlekały do 2040 r. z osiągnięciem nowych norm”.

Jesteśmy krajem, który od lat zmaga się zanieczyszczeniem powietrza, ale dzięki temu zdobyliśmy już  doświadczenie w zakresie walki z tym problemem. Teraz musimy to wykorzystać przyspieszyć działania, bo każdy rok opóźnienia oznacza m.in. dodatkowe koszty na służbę zdrowia, jak i indywidualne koszty zdrowotne, które płacą mieszkańcy naszego kraju”.

Decydenci zgodzili się również na umożliwienie mieszkańcom UE zwrócenia się do sądu, gdy władze nie chronią ich zdrowia przed zanieczyszczonym powietrzem. Nowe, wyraźne zasady dostępu do wymiaru sprawiedliwości wreszcie dadzą ludziom narzędzia do pociągnięcia rządów do odpowiedzialności w przypadku naruszenia przez nie prawa.

Z kolei nowe prawo do odszkodowania będzie oznaczać, że ludzie, którzy zachorowali z powodu nielegalnych poziomów zanieczyszczenia powietrza, mają szansę domagać się sprawiedliwości od rządów, które nie zdołały ich ochronić.

Ugo Taddei, prawnik z brukselskiego biura ClientEarth podsumował wstępne porozumienie:

"Od lat walczymy o to, aby ludzie dotknięci zanieczyszczeniem powietrza mogli pozwać swoje rządy, gdy te nie podejmą wystarczających działań. Nowe przepisy dotyczące dostępu do wymiaru sprawiedliwości i odszkodowań zapewniają bardzo potrzebną jasność w tym zakresie i odegrają kluczową rolę w osiągnięciu czystszego i zdrowszego powietrza dla wszystkich".

Zobacz nasz spot: "Pora się odsmożyć"

Fot: Jacek Dylag / Unsplash