Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

28 września 2023

Klimat
Zanieczyszczenie powietrza
Ochrona przyrody

Głosuj na Ziemię – prawnicy i prawniczki dla Ziemi apelują do polityków oraz głosujących

Ustawa klimatyczna, nowe parki narodowe, obywatelska kontrola nad wycinkami lasów, ochrona rzek i walka ze smogiem – to najważniejsze z postulatów, które Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przekazała dziś czołowym polskim politykom i polityczkom.

– Jestem zaniepokojona tym, jak mało miejsca poświęca się w kampanii wyborczej najważniejszym kwestiom, łączącym wszystkich mieszkańców Polski niezależnie od preferencji politycznych – na przykład, naszemu bezpieczeństwu w obliczu zmiany klimatu i degradacji środowiska. Przyszły Prezes lub Prezeska Rady Ministrów będą musieli podjąć strategiczne i długofalowe decyzje w tym zakresie – napisała w liście do polityków Zuzanna Rudzińska Bluszcz, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Adresaci i adresatki listu – wśród nich są m.in. Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia i Małgorzata Tracz – otrzymali of Fundacji opracowanie zatytułowane „Cztery żywioły”, gdyż propozycje zmian prawnych dotyczą czterech kluczowych obszarów.

Co proponują prawnicy i prawniczki dla Ziemi?

  • OGIEŃ – ClientEarth apeluje o przyjęcie polskiej ustawy klimatycznej, która m.in. wyznaczy prawnie wiążący cel neutralności klimatycznej w 2050 r. czy nałoży obowiązek sporządzania planów adaptacji do skutków kryzysu klimatycznego;
  • WODA – aby skutecznie chronić rzeki i mokradła, ClientEarth proponuje m.in. przenieść gospodarowanie wodami z Ministerstwa Infrastruktury do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i rozdzielić kompetencje Wód Polskich, które dziś realizują często sprzeczne interesy. „Rzeki to nie wodne autostrady” – czytamy w opracowaniu;
  • ZIEMIA – prawnicy i prawniczki domagają się utworzenia nowych parków narodowych oraz zmian w prawie, które ułatwią tworzenie nowych parków (m.in. zniesienia weta samorządowego, wsparcia finansowego gmin parkowych i uprawnień dla ich mieszkańców); ClientEarth postuluje też wprowadzenie realnej kontroli nad polskimi lasami, w szczególności prawo do zaskarżania planów urządzania lasu (czyli m.in. wycinek) oraz wzmocnienie inspekcji ochrony środowiska, która dziś bardzo niewydolnie kontroluje działalność Lasów Państwowych;
  • POWIETRZE – ClientEarth apeluje, aby Polska wprowadziła przepisy gwarantujące zgodność jakości powietrza z normami WHO najpóźniej do 2035, odeszła od spalania węgla i drewna w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 r. i zlikwidowała greenwashing, szczególnie w branży węglowej (chodzi m.in. o stosowanie wprowadzających w błąd nazw typu „ekogroszek”).

Kampanii Fundacji ClientEarth towarzyszy spot video zachęcający do „głosowania na Ziemię” w nadchodzących wyborach. Narratorką spotu jest sama Ziemia, która – na tle majestatycznych, ale i niepokojących ujęć skarży się na stan, w jakim znalazły się jej cztery żywioły i zachęca nas do działania.

– Jesteśmy organizacją apartyjną i nie będziemy nikomu mówić na jaką partię ma zagłosować. Zamiast tego mówimy: Głosuj na Ziemię! Czytajmy programy wyborcze, słuchajmy politycznych deklaracji. Wymagajmy od naszych przedstawicieli w Parlamencie długoterminowego planowania, a nie kalkulacji w rytm cykli wyborczych. Na osobach, które zasiądą w ławach Sejmu, Senatu i na fotelu premiera spoczywa ogromna odpowiedzialność. Muszą uchronić nas i przyszłe pokolenia przed dramatycznymi skutkami kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia środowiska – dodała Rudzińska-Bluszcz.

Pobierz PDF "Cztery żywioły. Propozycje zmian systemowych w obszarze ochrony klimatu i środowiska”