Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

ClientEarth

9 lutego 2024

O ClientEarth

Ilona Jędrasik nową Prezeską Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Ilona Jędrasik została nową Prezeską Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jej poprzedniczka, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, w grudniu otrzymała tekę Wiceministry Sprawiedliwości. 

Ilona Jędrasik od 10 lat jest związana z Fundacją ClientEarth, gdzie wcześniej pełniła funkcję członkini zarządu oraz kierowała polskim programem klimatyczno-energetycznym. Jej zespół prowadził m.in. strategiczne spory sądowe przeciwko szkodliwym dla środowiska instalacjom oraz działania na rzecz zielonej transformacji energetycznej i ambitnego prawa klimatycznego. 

Ilona Jędrasik jest magistrem socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych w zakresie polityki zagranicznej w Collegium Civitas i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, a także absolwentką Szkoły Liderów Politycznych. Za swoje osiągnięcia na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamy (2022). Ilona Jędrasik przewodniczy Radzie think tanku Instytut Reform.

– ClientEarth jako organizacja prawnicza ma unikatowe narzędzia do walki z największymi zagrożeniami środowiskowymi naszych czasów – kryzysem klimatycznym, zanieczyszczeniem powietrza i wody, niszczeniem lasów i dziewiczej przyrody – powiedziała Ilona Jędrasik. – Będziemy kontynuować, to, co robimy najlepiej – nie boimy się pozywać firm i instytucji publicznych, jeśli uważamy, że łamią prawa mieszkańców Polski oraz niszczą środowisko. Ale droga sądowa to krok ostateczny. Będziemy też proponować konkretne rozwiązania służące tworzeniu dobrego prawa, które zapewni, że Polska będzie czystym, zielonym i bezpiecznym miejscem do życia.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi to ekologiczna organizacja pozarządowa, która działa w Polsce od blisko 15 lat. Jej warszawski zespół tworzy obecnie ok. 30 osób, które wykorzystują narzędzia prawne, by systemowo zmieniać rzeczywistość. Jej misją jest ochrona Ziemi i jej mieszkańców. 

Fundacja jest częścią ClientEarth, globalnej organizacji pozarządowej, która zatrudnia prawie 300 osób w ośmiu biurach na świecie i prowadzi działalność w ponad 50 krajach.

ClientEarth mierzy się z problemami środowiska naturalnego w obszarach takich jak: ochrona klimatu, efektywna transformacja energetyczna, walka ze smogiem czy ochrona lasów, rzek i bioróżnorodności. 

W Polsce Fundacja ClientEarth m.in. doprowadziła w 2020 r. do uznania przez sąd, że decyzja o budowie elektrowni węglowej Ostrołęka C była niezgodna z prawem. W zeszłym roku Fundacja opublikowała i poddała debacie publicznej projekt ustawy o ochronie klimatu. Reprezentuje też czworo obywateli i obywatelek RP, którzy pozwali państwo polskie za bezczynność wobec zmian klimatycznych.

ClientEarth wspiera wielu znanych artystów m.in. zespółColdplay. David Gilmour, gitarzysta Pink Floyd, przekazał dochód z aukcji swoich gitar na cele statutowe ClientEarth, a Brian Eno jest członkiem Rady Powierników tej organizacji.