Skip to content

Wybierz swoją lokalizację

Wygląda na to, że Twoja lokalizacja nie jest powiązana z witryną. Przypuszczamy, że możesz woleć odwiedzić stronę, która zawiera treści dostosowane do Twojej lokalizacji. Poniżej wybierz stronę, którą chcesz odwiedzić.

Location successfully changed to Polski

Obserwuj nas

Najnowsze działania Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu

Wyszukaj przez słowo klucz

Klimat | 31 grudnia 2021

Projekt rozporządzenia ograniczającego wylesianie. Co zawiera projekt Komisji Europejskiej, a czego w nim brakuje?
Klimat
Ochrona przyrody

PDF | 626 kb

Pobierz element

Projekt rozporządzenia ograniczającego wylesianie. Co zawiera projekt Komisji Europejskiej, a czego w nim brakuje?

Projekt Komisji Europejskiej dotyczący rozporządzenia UE ograniczającego wylesianie i degradację lasów, opublikowany 17 listopada 2021 r., to od dawna oczekiwany krok naprzód w globalnym zarządzaniu środowiskiem. Jest to sztandarowa inicjatywa Europejskiego Zielonego Ładu, której celem jest zminimalizowanie negatywnego wpływu UE na lasy na całym świecie. Projekt jest niezwykle ważny: popyt w UE na towary zagrażające lasom napędza ekspansję rolniczą, która jest główną przyczyną wylesiania na świecie, stanowiąc jednocześnie największy czynnik utraty różnorodności biologicznej na lądzie. Wskaźniki wylesiania na świecie, zwłaszcza w regionach tropikalnych (gdzie lasy są szczególnie istotne z punktu widzenia klimatu i różnorodności biologicznej), od lat utrzymują się na wysokim poziomie lub rosną , podobnie jak światowy popyt na towary powiązane z tym zjawiskiem, takie jak wołowina, soja, olej palmowy, kakao, kawa, drewno i kauczuk.

Co dokładnie zawiera Projekt? Czego w nim brakuje? Niniejsze opracowanie zawiera przegląd najważniejszych rozwiązań przewidzianych przez Projekt, a także jego słabych stron i brakujących elementów.