Skip to content

Obserwuj nas

Otwórz w nowym oknie Wesprzyj
Return to mob menu
ClientEarth

3 marca 2022

Paliwa Kopalne
Klimat
Ochrona przyrody

Komentarz Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi w spr. upadłości spółki NordStream2 AG

Operator podmorskiego gazociągu Nord Stream 2, szwajcarska spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła upadłość. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi od lat walczyła z gazociągiem i podkreślała, że nie jest potrzebny Europie.

– Upadłość spółki oznacza, że potencjalnie uda się uniknąć nieodwracalnych i szkodliwych dla klimatu skutków eksploatacji i spalania gazu. Niestety szkody dla środowiska, wynikające z budowy rury na dnie Bałtyku, na które wielokrotnie zwracaliśmy uwagę, już zostały wyrządzone – mówi dr Marcin Stoczkiewicz, szef programu Infrastruktura Paliw Kopalnych w Europie.

Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi od 2017 roku brała aktywny udział w konsultacjach dot. inwestycji i składała skargi przeciw gazociągowi w Niemczech, Finlandii, Szwecji oraz Danii. Podkreślała, że Nord Stream 2 narusza unijne przepisy o ochronie siedlisk oraz może mieć negatywny wpływ na klimat i bezpieczeństwo energetyczne całego kontynentu.

Wątpliwości budził też sens gospodarczy inwestycji, bo zapotrzebowanie na gaz w Europie spada, a realizacja celów unijnej polityki klimatyczno-energetycznej wymaga całkowitego wycofania paliw kopalnych (w tym gazu ziemnego) i stosowania technologii bezemisyjnych.