Główny obszar zainteresowania

Ilona Jędrasik od 10 lat jest związana z Fundacją ClientEarth, gdzie pełniła funkcję członkini zarządu oraz kierowała polskim programem klimatyczno-energetycznym. Jej zespół prowadził czołowe strategiczne spory sądowe przeciwko elektrowniom węglowym oraz kopalniom w Polsce, w tym przeciwko Ostrołęce C, kompleksowi Bełchatów, czy Nord Stream 2, oraz reprezentował polskich obywateli przed sądami domagając się od władz ambitnej polityki klimatycznej.

Doświadczenie

Zanim została kierowniczką zespołu, Ilona pełniła w nim funkcję menedżerki ds. komunikacji i polityki. Wcześniej pracowała jako rzeczniczka do spraw politycznych w Polskiej Koalicji Klimatycznej (stowarzyszenia organizacji społecznych działających na rzecz ochrony klimatu). Zajmowała się głównie tematyką energii odnawialnej, efektywności energetycznej i transformacji do gospodarki niskoemisyjnej.

Za swoje osiągnięcia na rzecz ochrony klimatu i zielonej energetyki została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną z 25 kobiet-liderek zrównoważonego rozwoju (2021) oraz wybrana do grona europejskich liderów Fundacji Obamy (2022).

Wykształcenie

Ilona uzyskała dyplom magistra socjologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz ukończyła studia podyplomowe z zakresu polityki zagranicznej w Collegium Civitas i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Obecnie jest w trakcie studiów doktoranckich z zakresu nauk politycznych i administracji w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ilona jest także absolwentką Szkoły Liderów Politycznych.

Jestem zafascynowana możliwością zmiany naszej rzeczywistości na lepszą. Chciałabym świata tworzonego przez zielone, niskoemisyjne technologie z czystą wodą i powietrzem. Wierzę, że prawo może znacząco taką zmianę przyspieszyć, dlatego uważam działania ClientEarth za tak ważne! Jestem dumna, że mogę współtworzyć tę zmianę.

Ilona pracuje nad